۳ مدل معماری نرم افزار برای اینترنت اشیا

0
494
۳ مدل معماری نرم افزار برای اینترنت اشیا
۳ مدل معماری نرم افزار برای اینترنت اشیا

پردازش همگانی و توسعه های اخیر در کاهش سایز قطعات الکترونیکی برای استفاده در صنعت تلفن های هوشمند باعث شده است تا هر دیوایسی به آنها متصل شوند و یک سیستم ابری برای یکپارچه سازی در آنها برای اتصال آنلاین نیز توسعه آنها را بهینه تر کرده است. سوال اساس اینجا مطرح میشود که کاربران چطور میتوانند تصمیم بگیرند که کدام نوع ارتباط برای دنیای اینترنت اشیا بهتر و مناسب تر است؟؟؟

معماری سطح بالا برای لامپ هوشمند

برای مثال یک لامپ هوشمند را در نظر میگیریم که یکی از پر رونق ترین دیوایس ها در دنیای هوشمند سازی میباشد.لا اقل تا زمانی که لامپ های LED مطرح نشده بودند استفاده از آنها بسیار فراگیر بود. در حال حاضر نرخ رشد ۴۵% در سال تا سال ۲۰۲۰ برای دنیای LED ها تصویر سازی شده است. این بخش از بازار هوشمند سازی و خانه هوشمند با معرفی لامپ های هوشمند Philips Hue در سال ۲۰۱۲ باعث رشد و گسترش این فناوری شده است.

در حال حاضر نیز تعداد زیادی از این لامپ های هوشمند در بازار موجود میباشند که هر کدام با متد جدیدی گام در این بازار نهادند. از تولیدات انبوه کمپانی های چینی تا کمپین های Kickstarter و Indiegogo همگی به دنبال کسب درصدی از بازار این محصولات هستند. اما در ادامه این مطلب فرض را بر این میگیریم که میخواهیم لامپ هوشمند خود را تولید نماییم و چگونگی ارتباط و اتصال این لامپ هوشمند به اینترنت موضوع اصلی این مطلب میباشد.

۳ مدل معماری نرم افزار برای اینترنت اشیا

راه های زیادی برای اتصال یک لامپ هوشمند به تلفن هوشمند و/یا اینترنت وجود دارد: نیازمند به تلفن هوشمند؛ بی نیاز از تلفن هوشمند؛ اتصال مستقیم بر بستر Bluetooth/WiFi؛ یا اتصال از طریق یک کنترلر مرکزی.

 

۱- معماری سنتی بر پایه تلفن هوشمند (با وجود یا عدم وجود یک سیستم ابری)

در این معماری، لامپ هوشمند بطور مستقیم از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل خواهد شد.بنابراین لامپ هوشمند ارتباط مستقیمی با اینترنت نخواهد داشت و به تلفن هوشممند وابسته خواهد بود.

معماری سنتی بر پایه تلفن هوشمند (با وجود یا عدم وجود یک سیستم ابری)
معماری سنتی بر پایه تلفن هوشمند (با وجود یا عدم وجود یک سیستم ابری)

در این مورد اتصال لامپ به اینترنت تنها از طریق تلفن هوشمند امکان پذیر است. در نتیجه هر ویژگی هوشمند که به اینترنت متکی است فقط در نزدیکی گوشی هوشمند موجود است. بمانند این است که در سیستم IFTTT  یک عمل تعریف شده زمانی انجام خواهد شد که گوشی همراه در محدوده بلوتوث باشد در غیر اینصورت هیچ ارتباطی میان سیستم IFTTT و لامچ هوشمند برقرار نخواهد بود.

مزیت قطعی این معماری برای مشتریان این است که آنها به یک دستگاه اضافی یا هاب برای اتصال لامپ نیاز ندارند، اما می توانند آن را از گوشی هوشمند کنترل کنند. علاوه بر این، فرایند راه اندازی کاملا آسان و ساده برای کاربر است، اما آن را به هزینه وابستگی به یک گوشی هوشمند برای اتصال به اینترنت می آید.

مفاهیم اینترنت اشیا - بخش اول
مطلب مرتبط

۲-معماری بر پایه کنترلر مرکزی

هاب در معماری مبتنی بر هاب، به عنوان واسطه برای اتصال لامپ به گوشی هوشمند و اینترنت مشغول به کار است، زیرا معمولا به شبکه Wi-Fi یا شبکه اترنت متصل می شود. چراغ هوشمند کاملا مستقل از یک گوشی هوشمند است و می تواند هوشمندانه باشد.

معماری بر پایه کنترلر مرکزی
معماری بر پایه کنترلر مرکزی

با معماری مبتنی بر هاب، سازماندهی گروه بندی و اتصال بی نظیر بسیاری از لامپ های برق و لوازم خانگی در خانه آسان تر است. هر دستگاه متصل می تواند از هر نقطه و در هر زمان کنترل شود. پیشگامهای هوشمند، از یکپارچگی به خدمات شخص ثالث (IFTTT، پویایی بازار سهام، و غیره)، به راحتی قابل دستیابی هستند و همچنین کنترل چراغ از هر اسمارتفون که متعلق به صاحبان خانه باشد.

سیستم ابری برای هاب در این معماری اختیاری است زیرا بسیاری از ویژگی های هوشمند می توانند بدون داشتن زیرساخت ابری اختصاص داده شده تنظیم شوند. اما با ویژگی های ابری، قوی تر و قابل اطمینان تر می شود، زیرا قدرت محاسباتی زیادی در سیستم ابری برای انجام وظایف پیچیده ای وجود دارد تا خود دستگاه به تنهایی.

نقص معماری مبتنی بر هاب مرکزی در نیاز به اضافه کردن یک دستگاه دیگر به سیستم نهفته است که باید به خانه مشتری منتقل شود و به درستی نصب شود. ضمن اینکه این معماری، امروزه بطور گسترده ای توسط کمپانی های گوگل، اپل و آمازون در راستای دستیابی به بازار خانه هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۳- معماری مبتنی بر سیستم ابری (بدون هاب مرکزی)

در معماری مبتنی بر سیستم ابری (بدون هاب مرکزی)، ما یک دستگاه هوشمند داریم که به طور مستقیم به شبکه Wi-Fi خانگی متصل است و نیازی به هیچ هاب اضافه ای برای کار ندارد. این یک فرایند ساده برای مشتری است و به نظر می رسد مشابه معماری بر پایه تلفن هوشمند است، اما با مزیت اتصال مستقیم و ثابت دستگاه به اینترنت.

معماری مبتنی بر سیستم ابری (بدون هاب مرکزی)
معماری مبتنی بر سیستم ابری (بدون هاب مرکزی)

گاهی این معماری به معماری مبتنی بر هاب مرکزی شبیه میشود بطوریکه یک رابطه Master-Slave با دیوایس های هوشمند برقرار میشود. دیوایس Master از طریق شبکه WiFi به اینترنت متصل است و دیوایس های دیگر به دیوایس Master متصلند و از طرفی نیز با خودشان از طریق برقراری یک شبکه Mesh مانند ۸۰۲.۱۵.۴ ، ۶LoWPAN و … در ارتباطند.

نکته مثبت در این معماری این است که نیازی به خرید و نصب دستگاه های اضافی (مانند هاب) تا زمانی که اتصال مستقیم و مستقل به اینترنت وجود داشته باشد، نیاز نیست.

منبع: Stanfy

ارسال یک دیدگاه