پروتکل UPB چیست؟

0
306
پروتکل UPB
پروتکل UPB

پروتکل UPB

پروتکل UPB  مخفف عبارت Universal Powerline Bus میباشد که یک پروتکل با سیم در خانه هوشمند است. این پروتکل از سال ۱۹۹۹ پیاده سازی شده است و یکی از پروتکل های توسعه داده شده پیشرفته میباشد.

پروتکل UPB چطور کار میکند؟

این پروتکل بر پایه استاندارد X10 بنا نهاده شده است و از خطوط داخلی برق واحد برای انتقال اطلاعات و داده در شبکه استفاده می نماید. مشابه دیگر پروتکل های خانه هوشمند، این پروتکل نیز برای ارتباطات نیاز به یک کنترلر مرکزی برای اتصال به دیوایس ها در شبکه دارد. این پروتکل از پیچیدگی بالایی برای نصب و راه اندازی برخوردار است و اطلاعات و دانش فنی ویژه ای را برای برقرای ارتباطات می طلبد.

سازگاری UPB

اگرچه این پروتکل قدیمی است اما تعداد دیوایس های سازگار با این پروتکل بسیار محدود و کم هستند. ترکیب این پروتکل با استانداردهای بی سیم نیز از دیگر چالش های پیش روی محصولات و دیوایس های سازگار با UPB میباشد.با توجه به این روند عدم سازگاری اما در حال حاضر حدود ۱۵۰ دیوایس سازگار با این پروتکل در مارکت حضور دارند.

مزایای UPB

وقتی صحبت از قابلیت اطمینان میشود، کمتر پیش می آید که جایگزینی برای پروتکل UPB وجود داشته باشد. این نتیجه گیری زمانی حاصل میشود که علیرفم محصولات و دیوایس های بیسیم، این پروتکل بر روی سخت افزارهای کابل های محل پیاده سازی نصب و سوار میشوند و به همین دلیل محدودیت های بازه ای تکنولوژی های بی سیم را در محیط های وسیع نخواهد داشت.

در نهایت اگر شما در مباحث فنی دست دارید و دوست دارید تا این دیوایس ها را پیاده سازی کنید و از مزایای امنیت خانه هوشمند بهترین استفاده را ببرید لازم است پروتکل انتخابی خود را UPB  انتخاب نمایید.

گوگل صدرنشین بازار اسپیکرهای هوشمند
مطلب مرتبط

سخن پایانی

خانه هوشمند برای بقا آمده است و تکنولوژی هایی که در آن استفاده میشود به مراتب و در بازه های زمانی کوتاه تغییر می کند. شاید در کشورمان همچنان نیاز به این دیوایس ها برای بهینه سازی مصرف انرژی پذیرفته شده نیست اما در طی ۳ سال احیر استقبال خوبی از محصولات و دیوایس های خانه هوشمند بعمل آمده است. در مطلبی جداگانه به بررسی راهکار و دیوایس های خانه اینترنت اشیا ایران خواهیم پرداخت و در مهمترین بحث، تفاوت های میان خانه هوشمند و اینترنت اشیا را با هم مرور خواهیم کرد.

تهیه شده در: خانه اینترنت اشیا ایران

ارسال یک دیدگاه