پروتکل های خانه هوشمند، بخش اول

0
211
پروتکل های خانه هوشمند
پروتکل های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند، بخش اول

بهترین پروتکل های خانه هوشمند

پروتکل های خانه هوشمند زبان مشترکی است که دیوایس ها برای ارتباط با یکدیگر در این مجوعه از آن استفاده میکنند.چون ارتباط، برای خانه هوشمند الزامی است، بهتر این است که برای تصمیم گیری بهتر و انتخاب بهینه ترین راهکار، بدانیم این فرایند چطور فعالیت میکند.

تفاوت میان پروتکل های خانه هوشمند

درحدود ۱۰ پروتکل بسیار پرکاربرد در حال حاضر موجود است که بر اساس نوع ارتباط به دو دسته بیسیم و با سیم تقسیم میشوند.

پروتکل های باسیم مانند UPB و X10 از سیم کشی های داخلی برای ارتباط استفاده میکنند که میتواند قابل اعتماد باشد اما کند هستند و رمزنگاری آنها نیز دشوار میباشد.

پروتکل های بی سیم معمولا سریعتر هستند و سازگاری بیشتری با دیگر دیوایس ها دارند. مهمترین اینها عبارتند از Z-wave, Zigbee, Wi-Fi ,Thread و Bluetooth. ارتباط و اتصال این پروتکل ها بدون نیاز به استفاده از خطوط برق داخلی، پیاده سازی و امنیت آنها را دو چندان کرده است.

اما در این میان برخی از پروتکل ها نیز هستند که هم از تکنولوژی باسیم و هم بی سیم برای ارتباط استفاده می کنند مانند C-Bus و Insteon.

مهمترین پروتکل های خانه هوشمند

بر اساس پیمایش ها و تحقیقات صورت گرفته برخی از مهمترین پروتکل های خانه هوشمند در زیر بطور خلاصه یک از آنها توضیح داده شده است و در مطالب بعد به توضیح موارد دیگر خواهیم پرداخت.

Z-Wave

در این پروتکل از فرکانس های رادیویی برای ارتباط با دیوایس ها استفاده میشود. با توجه به نوع کشوری که در آن هستید و باند فرکانسی آن کشور،  میتواند این فرکانس متغیر باشد. در مطلبی به طور کامل در مورد این پروتکل و تجربه مجموعه خانه اینترنت اشیا ایران از توسعه دیوایس هایی بر اساس این پروتکل نگارشی خواهیم داشت اما در اینجا فقط لازم است بدانیم که یکی از مطرح ترین استانداردهای ارتباطی برای خانه هوشمند است که در حال حاضر بصورت ثبت شده با نام استاندارد Z-Wave مورد استفاده قرار میگیرد.

پروتکل های اینترنت اشیا–4
مطلب مرتبط

در مطالب آینده به تشریح دیگر پروتکل ها خواهیم پرداخت.

ارسال یک دیدگاه