پروتکل های اینترنت اشیا–۴

0
245
پروتکل های اینترنت اشیا–4
پروتکل های اینترنت اشیا–4

در مطالب پیش، شناخت پروتکل های اینترنت اشیا را آغاز کردیم و در بخش اول به بررسی پروتکل MQTT پرداختیم. در بخش دوم به بررسی پروتکل XMPP پرداخته شد که از لینک زیر میتوانید آنرا مطالعه فرمایید. در این مطلب نیز به بررسی یکی دیگر از پروتکل ها با نام DDS خواهیم پرداخت.

پروتکل های اینترنت اشیا–۲
مطلب مرتبط
پروتکل های اینترنت اشیا–۳
مطلب مرتبط

پروتکل DDS چیست؟

در تقابل با MQTT و XMPP، پروتکل DDS که مخفف Data Distribution Service میباشد، دیوایس هایی را هدف گرفته است که مستقیماً از داده دیوایس استفاده میکند و داده ها را به دیوایس های دیگر نشر میدهد. اگر چه این پروتکل با زیر ساخت های انفورماتیکی کاملاً همسو است اما مهمترین و اصلی ترین هدف این پروتکل، ارتباط دیوایس ها به دیوایس های دیگر است. این یک استاندارد میان افزار با محوریت داده با ریشه های کاربردی با کارایی بالا، دفاع، صنعتی و جاسازی شده است. DDS توانایی انتقال و ارسال میلیونها پیام در هر ثانیه را به گیرندگان زیادی بطور همزمان دارد.

یکی از پروتکل های اینترنت اشیا با نام DDS در تقابل با MQTT و XMPP میباشد.

دستگاه ها تقاضای داده ها بسیار متفاوت از زیرساخت های فناوری اطلاعات اطلاعات را پردازش میکنند. در ابتدا دیوایس ها بسیار سریع هستند. مفهوم “بلادرنگ” در بازه میکرو ثانیه برای پردازش ها اندازه گیری میشود.دیوایس ها نیاز دارند تا با بسیاری دیوایس دیگر بطور پیچیده ای ارتباط برقرار کنند، بنابراین جریان نقطه به نقطه و ساده و قابل اعتماد TCP در این راهکار، بسیار محدود کننده خواهد بود. در عوض، DDS کنترل کیفی خدمات (QoS)، چندپخشی، قابلیت اطمینان قابل تنظیم و افزونگی فراگیر را ارائه می دهد. DDS راه های قدرتمندی برای فیلتر کردن و انتخاب اینکه دقیقا کدام داده ها به کجا برود و “جایی که” می تواند هزاران مقصد همزمان باشد را در اختیار قرار میدهد.

پروتکل DDS
پروتکل DDS

برخی از دستگاه ها کوچک هستند، بنابراین نسخه های سبک وزن DDS که در محیط های محدود اجرا می شوند وجود دارد. سیستم های دستگاه یکپارچه با عملکرد بالا از DDS استفاده می کنند. این تنها تکنولوژی است که انعطاف پذیری، قابلیت اطمینان و سرعت لازم برای ساخت برنامه های پیچیده و زمان واقعی را ارائه می دهد. برنامه های کاربردی شامل سیستم های نظامی، مزارع باد، ادغام بیمارستان، تصویربرداری پزشکی، سیستم های ردیابی دارایی، و آزمایش و ایمنی خودرو است.

منبع: خانه اینترنت اشیا ایران

ارسال یک دیدگاه