پروتکل های اینترنت اشیا–۳

0
260
پروتکل های اینترنت اشیا–۳
پروتکل های اینترنت اشیا–۳

پروتکل های اینترنت اشیا–۳

در مطلب پیش، شناخت پروتکل های اینترنت اشیا را آغاز کردیم و در بخش اول به بررسی پروتکل MQTT پرداختیم. در این مطلب و در بخش سوم آن به بررسی یکی دیگر از این پروتکل ها با نام XMPP خواهیم پرداخت.

پروتکل های اینترنت اشیا–۲
مطلب مرتبط

پروتکل XMPP چیست؟

این پروتکل در ابتدا با نام “Jabber” معرفی شد و برای پیام ها یا (Instant Messaging (IM توسعه داده شده بود تا مردم توسط پیام های متنی به یکدیگر متصل شوند. XMPP مخفف Extensible Messaging and Presence Protocol میباشد که به معنی “پروتکل توسعه پذیر پیام رسانی و حضور” ترجمه میشود. همانطور که از نام آن بر میآید ، هدف این پروتکل، حضور مردم و اتصال آنها به هم است.

پروتکل XMPP چطور کار میکند؟

شماتیک XMPP
شماتیک XMPP

این پروتکل، فرمت XML را بعنوان فرمت اصلی خود می پذیرد که باعث میشود ارتباط انسان با انسان شکل طبیعی تری به خود بگیرد. مشابه پروتکل MQTT بر بستر TCP یا شاید HTTP بالای TCP اجرا میشود. نقطعه قوت کلیدی این پروتکل استفاده از فرمت ین پروتکل استفاده از فرمت name@domain.com میباشد که باعث ارتباط مستقیم نودها در یک شبکه عظیم و گسترده میشود.

هسته XMPP در واقع تکه های کوچک اطلاعات را بین سرور و کلاینت رد و بدل میکند. در واقع xmpp یک ارتباط زنده طولانی ایجاد میکند که ارتباطی دو طرفه و stateful است. xmpp مثل http یک پروتکل کلاینت سروری است و در xmpp داده به جای pull شدن publish میشود.

 مزایای استفاده از xmpp:

  • آزاد: آزاد، متن باز، عمومی و قابل فهم است، پیاده سازی ها متعدد به زبان های مختلف سمت کلاینت و سرور وجود دارد.
  • استاندارد: Internet Engineering Task Force هسته xmpp را فرمالیزه کرده و مشخصات هسته آن درRFC 3920 و RFC 3921 موجود است که در سال ۲۰۰۴ انتشار یافته و افزونه های جدید نیز توسط XSF به آن اضافه شد. در سال ۲۰۱۱ تجدید نظری در هسته xmpp شد و مشخصه های آن تغییر کرد که میتوان درRFC 6120، RFC 6121 و RFC 6122 آنها را مشاهده کرد.
  •  سیستم توزیع شده: ساختار سرور های xmpp شبیه ایمیل است در نتیجه هرکسی میتواند سرور xmpp خود را داشته باشد
  • امنیت: سرور xmpp ممکن است خارج از شبکه عمومی باشد و همچنین ssl و  tls در هسته xmpp برای امنیت تعبیه شده است
  • قابل توسعه: با استفاده از xml میتوان هر منطق تجاری را برای xmpp تعریف کرد، گرچه استاتدارد های عمومی در EXP Series منتشر شده است
  • انعطاف پذیری: برنامه های xmpp غیر از IM یا Instant Messager شامل مدیریت شبکه، به اشتراک گذاری محتوا، ابزارهای همکاری، به اشتراک گذاری فایل، بازی، سیستم کنترل از راه دور، سرویس های وب، پردازش ابری و خیلی موارد های دیگر میباشد.
  • گوناگونی: شرکت های زیادی از xmpp استفاده میکنند مثل گوگل: چت

معایب استفاده از xmpp:

  • نبود هیچ کلاینت رسمی برای xmpp  خیلی از مردم از برنامه هایی مثل Facebook Messenger، LJTalk، WhatsApp و Google Talk/Google Hangouts استفاده میکنند بدون اینکه از xmpp بودن آن اطلاع داشته باشند.
  • نبود یک سرور رسمی برای xmpp باعث میشه خیلی ها xmpp را یک محصول نامرغوب تلقی کنند
  • JID یا Jabber ID که برای شناسایی افراد مورد استفاده قرار میگیرد فراموش میشود و خیلی ها ترجیج میدهند که نام کاربری ساده داشته باشند.

پروتکل XMPP و اینترنت اشیا

در مفاهیم IOT، پروتکل XMPP یک راه آدرس دهی ساده برای دیوایس ها میباشد.این کاربرد زمانی مفید فایده واقع میشود که داده ها برای انتقال به فواصل طولانی یا نقاط غیر مرتبط گردآوری شده باشند؛ دقیقاً مشابه ارتباطات انسان با انسان. این پروتکل در انتقال داده سریع نیست و در واقع در بیشتر موارد چیاده سازی شده توسط این پروتکل ، از مکانیزم هایی برای چک کردن و دریافت داده بر اساس تقاضای موجود استفاده میشود.

پروتکل های اینترنت اشیا-۱
مطلب مرتبط

برای مثال، XMPP یک راه عالی برای اتصال ترموستات خانه به سرور وب ارائه میکند تا بتوانید از تلفن همراه خود آن را مدیریت و کنترل نمایید. نقاط قوت آن در آدرس، امنیت و مقیاس پذیری، آن را برای برنامه های IoT مبتنی بر نیاز مصرف کننده ایده آل می کند.

 

ارسال یک دیدگاه