پروتکل های اینترنت اشیا–آخر

0
449
پروتکل های اینترنت اشیا–پروتکل AMQP
پروتکل های اینترنت اشیا–پروتکل AMQP

در مطالب گذشته تعدادی از پروتکل های مورد استفاده در حوزه اینترنت اشیا را با هم مرور کردیم. از پروتکل بسیار معروف MQTT صحبت کردیم و پروتکل DDS و پروتکل  XMPP را نیز مورد بررسی قرار دادیم. در آخرین بخش از این سری مطالب به بررسی پروتکل AMQP خواهیم پرداخت.

پروتکل های اینترنت اشیا-۱
مطلب مرتبط

پروتکل های اینترنت اشیا–پروتکل AMQP

این پروتکل که مخفف Advanced Message Queuing Protocol به معنای پروتکل پیشرفته صف بندی پیام ها میباشد بعنوان پروتکلی برای اینترنت اشیا شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد. مفهوم این پروتکل با صف بندی گره خورده است که در این نمودار مشخص است. با استفاده از این پروتکل، پیام های تراکنشی میان سرورها منتقل میشود. به عنوان یک میان افزار برنامه محور که از صنعت بانکی متضرر می شود، می تواند هزاران عملیات صفر قابل اعتماد را پردازش کند.

AMQP Schematic
AMQP Schematic

یکی از مزایای این پروتکل تمرکز بر از دست ندادن پیام هاست.  ارتباطاتی که از Publisher برای انتقال صادر میشود و از صف ها برای Subscriber در نظر گرفته میشود، از TCP استفاده میکند که بصورت کاملاً قابل اعتماد یک ارتباط point-to-point را برقرار میکنند. در ادامه، نقاط نهایی نیز باید دریافت هر پیام را اطلاع دهند. این استاندارد، یک راهکار برای ارتباط آپشنال توسط برقراری جریان چند فازی نیز در خود دارد. با توجه به ماهیت این پروتکل در صنعت بانکداری، پلتفرم AMQP بر روی دنبال کردن تمام پیام ها و اطمینان از رسیدن آنها به مقصد تمرکز دارد که این اطمینان فارغ از اشکالات و یا ریست شدن های سیستم خواهد بود.

AMQP بیشتر در پیام های کسب و کار استفاده می شود. معمولا “دستگاه ها” را به عنوان تلفن های همراه تعبیه می کنند که با مراکز داده های پشتی ارتباط برقرار می کنند. در زمینه IoT، AMQP برای کنترل عملکرد هواپیما و یا عملکرد تجزیه و تحلیل مبتنی بر سرور مناسب است.

سخن پایانی

اینترنت اشیا نیازمند پروتکل های زیادی است. ۴ پر.تکلی که در این سری مطالب ارائه شد به شدت با هم تفاوت دارند اما میتوان این ها را از چند بعد مانند QoS، آدرس دهی و اپلیکیشن با هم مقایسه کرد. کنترل QoS بسیار معیار بهتری نسبت به مفهوم “بلادرنگ” میباشد. کنترل QoS در واقع معیاری است برای انعطاف پذیری دلیوری داده ها. سیستمی با کنترل پیچیده QoS بسیار پیچیده تر خواهد بود اما قابلیت برنامه پذیری بیشتری نیز دارد.

پروتکل های اینترنت اشیا–۲
مطلب مرتبط

برای مثال، قابلیت اعتماد QoS را در نظر بگیرید. بسیاری از پروتکل ها بر روی TCP بنا شده اند که دلیوری قاطع و ساده ای را پیاده سازی میکند. هر بایت که در مسیر انتقال قرار میگیرد حتماً باید به آن سو منتقل شود و به آنجا برسد حتی اگر چند باره تلاش شود. این ساده است و بسیاری از موارد معمول را مدیریت می کند، اما کنترل زمان را اجازه نمی دهد. ترافیک تک خطی TCP، اگر یک مصرف کننده کند باشد، پشتیبان می شود.

ارسال یک دیدگاه