چرا هوش مصنوعی موقعیت بزرگی را فراهم می آورد؟

0
109
چرا هوش مصنوعی موقعیت بزرگی را فراهم می آورد؟
چرا هوش مصنوعی موقعیت بزرگی را فراهم می آورد؟

سوال اصلی: چرا هوش مصنوعی موقعیت بزرگی را فراهم می آورد؟

آقای Scott Thompson می گوید در ابتدا شک و تردیدی درباره AI در خرده فروشی ها وجود داشت اما در حال حاضر شگفتی قابل ملاحظه ای را رقم می زند و موجب کمک به شرکت ها از طریق فناوری و تکنولوژی می شود.

براساس گزارش Research and Markets، انتظار داریم هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۵ ارزش ۲۷ میلیارد دلاری در بازار خرده فروشی ها پیدا کند و این در حالی است که سال ۲۰۱۶ ارزش آن تنها ۷۱۶ میلیون دلار اعلام شده است. هوش مصنوعی این روزها در دستگاه های مختلفی از جمله گوشی های هوشمند قابل استفاده است و خرده فروشان نیز با استفاده این فناوری قطعا موجب رونق کسب و کار خود می شوند.

در این فناوری همه چیز از جمله به کارگیری خودکار وظایف، مرتب سازی باتوجه به داده ها با سرعت بالایی انجام می گیرد و برقراری ارتباط بین داده ها در زمینه کسب و کار آنلاین نیز سرعت پیدا می کند.

Prasit Ghosh مدیر عامل شرکت تجاری AlixPartners می گوید:

“زمینه هایی چون یادگیری ماشینی، پردازش طبیعی زبان و توان بالقوه رباتیکی کمک بسیاری به خرده فروشان می کند. در واقع انواع مختلفی از کسب و کارها را در این زمینه دربرخواهد گرفت.”

وی افزود:

” ما معتقدیم که با درک صحیح مفاهیم کسب و کار AI موجب خواهد شد تا خرده فروشان از قابلیت واقعی کسب و کار خود بهره گیرند و موفق باشند.”

چه کسی چه کاری انجام می دهد؟

این مورد را می توان با سه روش کلیدی زیر بدست آورد:

  1. پیشنهاد تمایز: Tommy Hilfiger یک مثال خوب در این زمینه دارد و می گوید که ابزارهای AI برای ردیابی روند مدرن صنعت واقعی مد احساس مشتری را واقعی خواهند کرد زیرا الگوها و سبک های زنده ای را دردسترس افراد قرار می دهد.
  2. تجربه شخصی سازی مشتری: نایک اخیرا روی آینه های هوشمندی سرمایه گذاری کرده که فناوری های AI را در این زمینه به کار می گیرد و می توان به تجارت واقعی در عین شبیه سازی پرداخت.
  3. دستیبای به کنترل هزینه: شرکت آمازون با سیستم Kiva Robotics Systems برای اتوماسیون عملیات انبارداری خود، راه برای سایر خرده فروشان سنتی هموار کرده است.

هوش مصنوعی در ۵ دقیقه
مطلب مرتبط

در انگلستان شرکت ShopDirect Group در زمینه AI فعالیت دارد. این شرکت در خرده فروشی MediaMarktSaturn همکاری داشته و محصول خود را به این خرده فروش ارائه داده است. این کمپانی با استفاده از شتاب دهنده Spacelab کمک شایانی در این زمینه کرده است.

Martin Wild مدیر بخش نوآوری MediaMarktSaturn می گوید:

  با فناوری AI می تواند زندگی هوشمندانه ای داشت و موجب ارتباط هوشمند بین افراد شد. این برای خرده فروشان اهمیت بسیاری دارد که خرید را برای مشتریان با عناصر بصری جالب توجه سازند.

وی افزود:

” به همین دلیل است برای پلتفرم  خود از فناوری AI بهره گرفتیم و روی آن مشغول کار هستیم. در حال حاضر مشتریان از طریق چهار فروشگاه ما می توانند این فناوری را تجربه کنند و در زمان کوتاهی به خرید بپردازند.”

فروشگاه علی بابا چین برای ارائه پیشنهاداتی به مشتریان در بخش لباس از یادگیری عمیق بهره می گیرد این در حالی است که AliPay از تشخیص چهره برای پرداخت استفاده می کند. در کشور چین سیستم تشخیص چهره به شکل وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله باید به شرکت Face++ اشاره کرد. این شرکت با لبخندی به مشتریان اجازه می دهد تا به پرداخت مبلغ موردنظر بپردازند. بنابراین سیستم باتوجه به لبخند منحصربفرد هر فردی پرداخت را انجام می دهد.

شرکت آمازون علاوه بر رباتیک، با یادگیری عمیق نیز سر و کار داشته و آن را به کار می گیرد. بخصوص آن که برای انتقال محصولات برای ارسال ربات هایی وجود داشته که سبدها را به بخش ارسال منتقل می کنند.

دیگر بازیکنان قابل توجه این عرصه H&M است که یک چت بات را در برنامه پیام رسان Kik خود به کار گرفته است. به کمک این برنامه مشتریان می توانند به تماشا محصولات پرداخته و آنها را به اشتراک بگذارند و در نهایت خریداری نمایند.

فروشگاه های لباس Uniqlo, ASOS و برند فرانسوی La Redoute همگی با Visenze همکاری می کنند تا مشتریان خرید هوشمندانه ای در این زمینه داشته باشند. شرکت Ahold نیز یک روبات ساخته که توسط Simbe Robotics مورد تست قرار گرفته و بررسی قفسه ها، برچسب زنی و نظارت اقلام می پردازد.

مناسب شما آقا و خانم

متخصص پوست فضای باز در شمال فرانسه نرم افزاری بوده که توسط IBM توسعه یافته و برای کمک به مصرف کنندگان در نظر گرفته شد. این نرم افزار تشخیص می دهد که شما باید چگونه لباسی را با متناسب با پوست خود به تن کنید. برای مثال پیاده روی در سوئیس و ماه نوامبر در کنار مسافرت ماه مارس نیویورک نتایج مختلفی به دنبال دارد.

Mac Cosmetics AR mirror
Mac Cosmetics AR mirror

در همین حال Mac Cosmetics یک آینه واقعیت افزوده بوده که با رندر سه بعدی چهره لباسی متناسب چهره شما پیشنهاد می کند. بنابراین می توانید متناسب با آرایش خود لباسی را انتخاب کنید که شما را جذاب و زیبا نشان می دهد.

پیشتر Internet of Business در گزارشی عمیق به تحقیق درباره حرکت مشابه Vodafone, Mango و برخی دیگر پرداخته است. این شرکت ها به توسعه آینه هوشمندی پرداختند که موجب خواهد شد افراد در زمینه پوشاک و محصولات آرایشی بتوانند انتخاب مناسب و ایده آلی داشته باشند.

این فناوری ها می توانند از طریق سیستم های کنترل زنجیره تامین و ساعت های هوشمند در دست کارکنان ایجاد شده و به کار گرفته شود. به این شکل یک سیستم خرده فروشی AI با داده مشتریان برای افراد فراهم می آید.

در دیگر گزارش Internet of Business  اخیرا کشف کرده که خریداران چگونه می توانند با AI, VR,  و AR به تجربه واقعی خرید از فروشگاه ها بپردازند. در همین بین گزارشی مربوط به زنجیره ارزش PAL منتشر شده که نشان می دهد شرکتی چون آدیداس چگونه با AI می تواند تولید را براساس آن با توجه به تقاضا بزرگ در کارخانه خود سازمان دهی کند. بنابراین سیستم کمپانی به شکل برون سپاری بوده و با جهان در ارتباط است.

دارپا به دنبال گسترش هوش مصنوعی
مطلب مرتبط

مشکلات و مسائل مربوط به این مسئله

با این حال بسیاری از خرده فروشی های آنلاین و غیرآنلاین چنین روشی را قابل توجه می دانند اما انجام گیری آن نیاز به شرایط خاصی است. مارتین نیومن یکی از موسس ها و بنیانگذار تجارت الکترونیک چند کاناله Practicology این موضوع را یکی از چالش ها دانسته که باید آن را در اولویت قرار داد.

با اینکه اکثریت نیازمند کسب و کاری برای تحولات جدید هستند در این بین ممکن است AI در اولویت قرار نگیرد. در برخی موارد فرصت هایی به وجود می آید که به شکل گسترده اجرا نشده و این بدان معناست کمبودی در بخش ROI وجود دارد.

Newman می گوید:

“در این سناریو پیش از طراحی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، پیشرفت های دیگر اولویت بندی می شوند. علاوه بر این بسیاری از خرده فروشان هنوز به دنبال فناوری های جدید هستند تا به کار گیرند. بنابراین به نظر می رسد AI فرصتی را فراهم می آورد تا شرکت ها بتوانند موجبات پیشرفت را فراهم کرده و راندمان کارایی خود را برای دستیابی به نتایج بزرگ افزایش دهند.”

Gorazd Kert مدیر شرکت AlixPartners می گوید این فناوری عموما در مراحل اولیه خود قرار دارد. او معتقد است که خرده فروشان در مراحل اولیه کشف قرار دارند و قصد دارند در آینده نزدیک آن را به شکل گسترده ای به کار گیرند اگرچه در حال حاضر به طور فعال مورد استفاده قرار نمی گیرد.

وی افزود:” دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد که از جمله باید به زیرساخت قدیمی اشاره کرد. فعالیت هایی که توسط AI پشتیبانی می شود باید به انبوهی از داده ها دسترسی پیدا کرد از این رو زیرساخت باید کافی و مقیاس پذیر باشد. در این بین سیستم های پیچیده AI نیاز به ساختار هوشمندی دارند که به اتصال شبکه های مبتنی بر ابر می توانند سرعت عمل بیشتری داشته و نیازها را برآورده سازند.”

یکی دیگر از مسائل بودجه کافی می باشد. در حالی که AI طی مدت زمان طولانی هزینه را کاهش می دهد اما برای ایجاد آن نیاز است سرمایه گذاری مالی بزرگی انجام گیرد.

مسیر صعودی

براساس گزارش ها سرمایه گذاری AI از سال ۲۰۱۶ مسیر صعودی پیش گرفته و با پیشرفت چشمگیری رو به رو شده است. Ghosh از AlixPartners می گوید این روند ادامه دار بوده و متوقف نخواهد شد.

Newman معتقد است که بیشتر خرده فروشان شروع به استفاده از چت بات کردند و در مقابل مقیاس و هزینه خدمات مشتری با کاهشی رو به رو شده است. او بیان داشت ربات ها قادرند مدت زمان بیشتری را به چت کردن با مشتریان بپردازند که در مقایسه با نیروی انسانی تفاوت بسیاری وجود دارد.

او افزود در حال حاضر مکالمه با مشتریان به شکل فراوانی صورت می گیرد و حتی آمار بدست آمده در کار با اکو آمازون، گوگل اسیستنت و چندی دیگر بسیار قابل توجه است. او بیان داشته که این حرکت بدان معناست به تدریج باید شاهد پدیدار شدن دستیارهای هوشمند صوتی و رواج آن باشیم که در کنار AI و یادگیری ماشینی آینده را رقم می زند.

AI در حال حاضر برای راه حل های هوش مصنوعی به کار گرفته می شود و انتظار می رود در آینده مشتریان بیشتری به سمت این فناوری حرکت کنند. Ghosh در نتیجه بیان می دارد AI در چند سال آینده پیشرفت های بیشتری در فضای کسب و کار رقم می زند.

اینترنت از تجارت می گوید

فناوری های جدید با تنش های اقتصادی و تغییرات رفتار مشتری رو به رو هستند. بنابراین با کمک آنها می توان از خرده فروشی سنتی فاصله گرفت و به خرده فروشی های پیشرفته رسید. گذشته از آن خرده فروش های ممکن است در استفاده از فناوری های موردبحث عملکردی متفاوت داشته باشند. از یک سو ممکن است فروشگاهی فناوری را برای تمامی اتوماسیون خود در نظر گیرد در سوی دیگر یک خرده فروشی این فناوری را برای بخش های مشخص و محدودی در نظر می گیرد. بنابراین هر خرده فروشی با توجه به معیار و تصمیم خود فناوری AI را به کار می گیرد.

در نبرد میان خرده فروشی ها و مشتریان AI می تواند در کنار سایر تکنولوژی ها کمک شایانی کند. با این محصول می توان تجربه کاربری خوبی داشت و شاهد فناوری بود که در نوع خود قابل توجه و بی نظیر است. انتظار داریم در آینده این فناوری پیشرفت بزرگی داشته باشد و بیشتر خرده فروشان جهت موفقیت در فعالیت خود آن را به کار گیرند.

منبع : internet of business

ارسال یک دیدگاه