مفهوم Edge/Fog Computing

0
217
مفهوم Edge/Fog Computing
مفهوم Edge/Fog Computing

مفهوم Edge/Fog Computing

یکی از کاربردهای اینترنت اشیا جمع آوری داده از سنسورها میباشد. همانطور که میدانید سنسورها اصلی ترین و پایه ترین نود برای شروع فرایندهای اینترنت اشیا هستند و تا زمانی که داده ای از آنها نداشته باشیم هیچ پردازشی روی آنها نمی توان انجام داد.

سنسورها و Edge/Fog Computing

انواع و اقسام سنسورها در این فرایندها مورد استفاده قرار می گیرند که بطور مثال در توضیح مفهوم Edge/Fog computing یکی از آنها را با هم بررسی خواهیم کرد تا عملکرد این پردازش را متوجه شوید. سنسور تشخیص حضور یکی از پر کاربردترین سنسورهای موجود در سامانه های اینترنت اشیا میباشد.

داده هایی که این سنسورها ارسال میکنند دیجیتال است یعنی یا صفر است یا یک. بطور مثال این سنسور برنامه نویسی شده است تا هر ۱ دقیقه داده های خود را به پلتفرم داده ای ارسال کند. حال تصور کنید که در مدت ۱ ساعت یا ۶۰ دقیقه هیچ حرکتی توسط این سنسور ثبت نشده است. یعنی این سنسور ۶۰ داده با مقدار صفر را به پلتفرم ارسال کرده که برای سامانه هیچ سودی نداشته است. ما به این داده ها، داده های غیر ضروری میگوییم.

ارسال این داده ها هم قدرت پردازش پلتفرم را پایین می آورند و هم پایداری سیستم را چرا که هیچ پردازشی روی آنها انجام نمیشود. پس بهتر است در این مثال تنها داده های ضروری که قابل پردازش هستند به پلتفرم ارسال و ذخیره سازی شوند. مثلا وقتی که حرکتی را در محیط حس کرد داده یک را یه پلتفرم ارسال نماید.

تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛ آینده خانه هوشمند و اینترنت اشیا
مطلب مرتبط

به این پردازش که در سطح شبکه داخلی سیستم هوشمند ما اتفاق می افتد Edge/Fog Computing میگویند.

اما دلیل اصلی که بهتر است این داده های غیر ضروری را در سطح داخلی شبکه محلی پردازش کنیم این است که مدل‌های فعلی Cloud برای حجم، تنوع و سرعت داده‌های ارائه شده توسط IoT طراحی نشده‌اند. تعداد زیادی از تجهیزاتی که قبلا به اینترنت متصل نبودند، در حال حاضر روزانه بیش از ۲ اگزابایت داده تولید می‌کنند. تا سال ۲۰۲۰، حدود ۵۰ بیلیون شیء به اینترنت متصل خواهند شد که انتقال تمامی داده‌های تولید شده توسط آنها به Cloud جهت انجام فرآیند تجزیه و تحلیل مستلزم پهنای باند بسیار زیادی است و مدل‌های کنونی Cloud، برای حجم، تنوع و سرعت داده‌هایی که IoT ایجاد می‌کند، طراحی نشده‌اند.

منبع: تیم خانه اینترنت اشیا ایران

ارسال یک دیدگاه