ماژولهای اتوماسیون هوشمند

0
3835

با درود به شما همراهان گرامی

در این مقاله به بررسی برخی ماژول های هوشمند موجود در سیستم اتوماسیون هوشمند ساختمان خواهیم پرداخت.

هنگامی که بحث نیازهای یک سیستم اتوماسیون هوشمند پیش میآید ابتدا لازم است تا دسته بندی هایی را برای این ماژول ها در نظر بگیریم. در یک دسته بندی کلی از دید شبکه هوشمند سبز آرونT ماژول های هوشمند در ۲ دسته بندی قرار میگیرند:

۱- ماژولهایی که عملگرند و به آنها Actuator گفته میشود و وظیفه انجام فرمانی را بر عهده دارند.

۲- ماژولهایی که حسگرند و به آنها Sensor گفته میشود و وظیفه آنها دریافت اطلاعاتی از محیط و ارسال آن برای پردازش و تصمیم گیری نهایی است.

اما بر اساس این تعاریف ارائه شده میتوان در هر دسته بندی، ماژولهایی را در سیستم اتوماسیون هوشمند ساختمانها پیاده سازی نمود. بطور مثال در دسته بندی عملگرها، ماژولهای رله جهت قطع و وصل کردن، دیمر جهت کاهش میزان نور، ماژول پرده برقی جهت باز و بسته کردن پرده ها، شیرهای گاز و آب و قفل های هوشمند درب های ورودی از جمله ماژولهای عملگر هستند. و در سوی دیگر در دسته بندی ماژولهای حسگر هم میتوان بطور مثال انواع سنسورهای دما، رطوبت، co2 ، رطوبت خاک، التراسونیک، فتوسل، سنسور حرکتی و … را نام برد که هر کدام با توجه به نامشان، اطلاعاتی را برای کاربر ارسال میکنند و با توجه به این اطلاعات هم خود سیستم میتواند با توجه به سناریوهای از پیش تعیین شده یا حتی بر اساس الگوریتم  های یادگیری ماشین، فرمان متناسب را به عملگر ارسال کند و هم خود کاربر میتواند پس از دریافت این اطلاعات، فرمان مورد نظر خود را ارسال کند.

الگوریتم هوش مصنوعی ترموستات هوشمند NEST
مطلب مرتبط

ارسال یک دیدگاه