تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛ آینده خانه هوشمند و اینترنت اشیا

0
300
تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛
تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛

تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛ آینده خانه هوشمند و اینترنت اشیا

 

تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛راهکار WiFi را برای اینترنت اشیا گسترده تر خواهد کرد؛

همانطور که میدانیم یکی از راهکارها و پروتکل های خانه هوشمند استفاده از ماژول ها و پروتکل WiFi است اما مهمترین عاملی که آن را در کورس با رقبای این حوزه عقب می اندازد بحث مصرف انرژِی است. اگرچه با استفاده از مد های کاری برای پیاده سازی در سنسورهای این پروتکل مانند Deep Sleep  میتوان تا حدودی بر این کمبود پیروز شد اما همچنان نیاز است تا در این زمینه تمهیداتی اندیشیده می شد که تکنولوژی Wi-Fi HaLow؛ معرفی گردید.

لاس وگاس، چهارم ژانویه ۲۰۱۶

Wi-Fi Alliance® تکنولوژی WiFi Halow را معرفی میکند

در این روز اتحادیه WiFi تکنولوژی WiFi HaLow را برای کاربرد های اینترنت اشیا و محصولات سازگار با تکنولوژی IEEE 802.11ah معرفی نمود. Wi-Fi HaLowدر فرکانس های کاری Sub-1 GHz (فرکانس های کمتر از ۱ گیگاهرتز) کار میکند که برد وسیع تر و مصرف بسیار کمتر انرژی را برای دیوایس های WiFi به ارمغان آورده است.

تکنولوژی Wi-Fi HaLow گستره های وسیعی از راهکارهای بهینه مصرف انرژی را در بر میگیرد مانند استفاده در خانه هوشمند، خودروهای متصل، سلامت هوشمند و نیز صنایع، خرده فروشی ها، کشاورزی و همچنین شهر هوشمند.

پروتکل Wi-Fi HaLow تکنولوژی WiFi را با باند ۹۰۰ MHz برای اتصالات کم مصرف مورد نیاز برای به کار گیری در دیوایس ها، سنسور ها و تجهیزات پوشیدنی گسترش داده است.محدوده کاری Wi-Fi HaLow حدود دو برابر محدوده کاری وای فای امروزی است و سیگنال ها را نه تنها در محدوده وسیع تر پخش میکند، بلکه اتصال سریعتری برای محیط های دارای محدودیت فراهم می آورد؛ محیط هایی که در آنها توانایی گذر از دیوارها و دیگر موانع، مورد توجه و نیازمندی است.

پلتفرم سخت افزاری panStamp
مطلب مرتبط

پروتکل Wi-Fi HaLow بطور وسیعی توانایی سازگاری با WiFi امروزی را دارد و تمام مزایایی که کابران از آن انتظار دارند را خواهد داشت مانند سازگاری با تولیدات دیگر کمپانی ها، امنیت در حد استفاده های دولتی و نصب و راه اندازی ساده و آسان.

 آقای Edgar Figuera مدیر اتحادیه WiFi Alliance  میگوید: ” Wi-Fi HaLow به سبب توانایی کار با کمترین مصرف انرژی، توانایی گذر از دیوارها و موانع و ارائه رنج وسیع تر محدوده کاری نسبت به وای فای امروزی، به بهترین شکل ممکن برای پروژه های خانه هوشمند، شهر هوشمند و صنعت هوشمند توسعه داده شده است.”

تکنولوژی Wi-Fi HaLow قادر است تا وای فای را به وسعت بسیار زیادی برای کار در پروژه هایی به کوچکی دیوایس های Battery-powered مانند تجهیزات پوشیدنی و سنسورها تا بزرگترین پروژه های تجهیزات صنعتی و هر چیزی که میان آنهاست، گسترش دهد.

بسیاری از تجهیزاتی که از Wi-Fi HaLow استفاده میکنند قادرند تا علاوه بر فرکانس کاری ۲.۴ GHz و ۵ GHzوای فای امروزی، در فرکانس ۹۰۰ MHz نیز کار کنند که در واقع باعث می شود تا دیوایس ها با حدود ۶.۸ میلیون دستگاه فعلی قادر به تعامل باشد.

در کنار این ویژگی، این پروتکل از ارتباطات IP-Connectivity نیز بهره میبرد که باعث میشود به راحتی به سیستم های Cloud و ابری متصل شود که خود این امر، این تکنولوژی را به موثرترین پروتکل مورد استفاده در اینترنت اشیا (IOT) تبدیل میکند.

در پایان لازم به ذکر است که اگرچه استفاده از وای فای در پروژه های امروزی میتواند یک راهکار خانه هوشمند و تکنولوژی مورد استفاده باشد اما مطمئناً پروتکل Wi-Fi HaLow که به تازگی معرفی شده است قادر خواهد بود تا گوی سبقت را از رقیبان این حوزه مانند Z-Wave, ZigBee و حتی BLE  و Thread برباید و خانه هوشمند را هر چه موثر تر نماید.

خنده الکسا آمازون در پذیرش دستور
مطلب مرتبط

خانه اینترنت اشیا ایران نیز در این راستا، آینده محصولات خانه هوشمند خود را با این پروتکل توسعه خواهد داد و دیوایس های خانه هوشمند را با این پروتکل روانه بازار داخلی خواهد کرد.

منبع: WiFi Alliance

ارسال یک دیدگاه