ترموستات NEST چطور کار میکند؟ بخش دوم

0
228
ترموستات NEST چطور کار میکند؟
ترموستات NEST چطور کار میکند؟

ترموستات NEST چطور کار میکند؟ بخش دوم

در بخش اول مطلب ترموستات nest چطور کار میکند؟ نگاهی کلی داشتیم به ماژول ترموستات و نحوه یادگیری از رفتار کاربران. در ادامه این مطلب به Backend این ماژول نگاهی خواهیم داشت و اینکه چطور هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در جهت بهبود عملکرد در این ترموستات رفتار میکند.

اطلاعات و پایگاه داده ها

همانطور که گفته شد رفتار کاربران، دمایی که هدف گذاری میکنند، دمای ببیرون، زمان رسیدن به محیط و برخی دیگر از این اطلاعات، در مدت ۱ هفته از کاربر گرفته میشود و پس از آن، ماژول بر اساس حسگرهای PIR و تشخیص حضور یا عدم حضور کاربر در محیط، به مدیریت انرژی میپردازد.

nest Thermostat database virtualization
nest Thermostat database virtualization

این اطلاعات در پایگاه داده ای ذخیره میشوند تا هم ماژول و هم گاربر در لحظه به آن دسترسی داشته باشند و کاربر روی اپ موبایل و ماژول برای نمایش و پیاده سازی الگوریتم های هوش مصنوعی از آن استفاده کنند. اما پس از ذخیره سازی داده ها، نوبت به هوش مصنوعی میرسد تا با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشین (Machine Learning) و پردازش این داده ها، در بهینه سازی مصرف انرژی نقش داشته باشد.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (Supervised Machine Learning)

نگاهی کلی به یادگیری ماشین
نگاهی کلی به یادگیری ماشین

با نگاهی به فرآیند یادگیری ماشین که از ۵ گام تشکیل شده است و در تصویر مشخص است به این نتیجه میرسیم که به واقع اینطور به نظر می آید که این ترموستات بر اساس رفتار کاربر، اقدام به کنترل و بهبود شرایط در محیط میکند. الگوریتمی که در این فرآیند مورد استفاده قرار میگیرد اگرچه جزو راهکارهای اختصاصی این کمپانی میباشد اما با توجه به رفتاری که از خود بروز میدهد و با استفاده از شبیه سازی ای که در تصویر پایگاه داده ای که در مجموعه خانه اینترنت اشیا ایران با توجه به رفتار این ماژول پیاده سازی و شبیه سازی شده است به این نتیجه میرسیم که الگوریتم مورد استفاده بر پایه Supervised Learning استوار است که در مطالب آینده به تفصیل در مورد این الگوریتم یادگیری ماشین توضیح خواهیم داد.

CES 2017-بخش سوم
مطلب مرتبط
الگوریتم Supervised Learning
الگوریتم Supervised Learning

در پایان با توجه به کارکرد این ماژول و نظرات کاربران به این نتیجه میرسیم که این ترموستات همانند شعاری که برای آن انتخاب کرده است، از کاربران می آموزد و بر اساس رفتار آنها علاوه بر نقش اصلی خود که در مدیریت تهویه مطبوع نقش دارد، با استفاده از مکانیزم های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، در بهینه سازی مصرف انرژی نیز نقش بسزایی را ایفا میکند.

منبع: خانه اینترنت اشیا ایران

ارسال یک دیدگاه